Kulinarne dziedzictwo Gdańska posiada w swoich zasobach receptury smacznych potraw z ryb, drobiu i wielu rodzaju mięs. Przyprawiane zamorskimi aromatami przez ówczesnych kucharzy, wywodzących się z różnych kultur i religii, stawały się one często wykwintnymi specjałami godnymi wiekowego miasta.
Także desery i wszelkiego rodzaju słodkości, w tym czekoladowe, goszczące na gdańskich stołach, były pokazem kunsztu i wyszukanego smaku.
Dwanaście gdańskich manufaktur czekoladowych działających do 1945 roku (z których Lindemann, założona w 1844 roku, była pierwsza na ziemiach polskich) stanowiło awangardę wytwórców słodkości w tej części Europy.

Gdańsk słynął także z wysokiej jakości deserów marcepanowych wytwarzanych ręcznie w manufakturach Mix, Saturn i wspomnianej Lindemann. Nic w tym dziwnego, skoro moda na marcepanowe desery zawitała już w 1806 roku, dzięki książce kucharskiej wydanej w tymże roku w Gdańsku.
Dziś, po dwustu latach, chcemy reaktywować wspaniałe tradycje nadmotławskich manufaktur marcepanowych. Pierwszą oznaką, że warto to robić, jest sukces rynkowy Gdańskich Pralinek Marcepanowych, dla stworzenia których inspirację stanowiła receptura z 1929 roku. Dodatkowym elementem wzbogacającym ich urok jest dekor wykonany z płatków 23-karatowego złota.
Mamy nadzieję, że tegoroczny premierowy Festiwal Marcepana zachęci do pisania nowej historii tego gdańskiego specjału – nie tylko tutejszych cukierników, ale także mieszkańców naszego znamienitego miasta.

Bogdan Kwapisiewicz
Prezes
Kapituły Kulinarnej "Gdańskie Smaki"